14.05.2019 Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 8 Mayıs 2019 tarihinde IPARD II Programı Altıncı Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır.  Bu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri kapsamındaki başvurular kabul edilecektir. Başvuru Kabul Tarihleri: 08 Temmuz 2019-23 Ağustos 2019 Kamuoyuna ilanen duyurulur. Başvuru Çağrı İlanını görmek için tıklayınız.14052019161544


09.05.2019 Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın (UTSO), Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirdiği, “UTSO İhracata Katkı Sağlıyor’’ projesinin ilk ayağı olan uygulamalı dış ticaret uzmanlığı eğitimi başladı. Proje kapsamında Uşak’ta faaliyet gösteren firmaların dış ticaret departmanlarında çalışan veya kendi işini kurup ihracat, ithalat yapmak isteyen kişilere teorik ve uygulamalı olarak dış ticaret eğitimleri ve firmalarında danışmanlık hizmeti verilecek. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen ve Oda üyesi firmaların katılığı “Uygulamalı Dış Ticaret Uzmanlık Eğitim Programı” deneyimli dış ticaret eğitmeni Recep Heptaş tarafından 80 saat olarak gerçekleştirilecek. Uygulama ve atölye çalışmalarıyla desteklenecek eğitimde; ihracata giriş ve ihracat stratejisi oluşturmadan uluslararası pazar ve ürün bilgisi kaynakları oluşturmaya, kültürler arası müzakere tekniklerinden ihracata yönelik devlet destekleri ve uygulama alanlarına kadar birçok alanda güncel bilgiler verilecek.


08.05.2019 Uşak Ticaret ve Sanayi Odası ihracat kapasitesinin arttırılması amacıyla çalışmalarına devam ediyor. UTSO, 2 farklı proje ile ilin ihracat potansiyelini arttırarak yeni pazarlar yakalamayı hedefliyor. Zafer Kalkınma Ajansı katkısı ile gerçekleştirilen 50.000-TL.’lik projede 47 firmadan 55 kisiye 80 saatlik eğitim ve firmalarda bire bir danışmanlık hizmeti verilecekken, 200.000 Euro’luk Avrupa Birliği projesi ile de İtalya-İspanya ve Yunanistan ile ortaklaşa ülkeler arasında dış ticaret geliştirilecek ve dış ticaret elemanları istihdamı sağlanacak. UTSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir; ‘’Amacımız hiç ihracat yapmamış ama potansiyeli olan üyelerimizi ihracat ile tanıştırmak. Verilen eğitimler ardından ekibimiz sahaya inerek tek tek firmalara danışmanlık yapacak. İhracat departmanımıza AB projesi finansmanıyla yeni elemanlar alıyoruz. Bundan sonraki süreçte hedefimiz ihracatçı üye sayımızı artırmak ve ilimizin ihracat rakamlarını katlamaktır’’ dedi.


03.05.2019 Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın (UTSO) hem Uşak’ta hem de TR 33 Bölgesinde dış ticaret potansiyelini artırmak ve firmaların devlet desteklerinden daha fazla faydalanabilmelerini sağlamak için hazırladığı "Kobi Koçluğu ve Uluslararası Ticaret İçin Akdeniz İş Diyalogu" projesi açılış toplantısı UTSO salonunda gerçekleşti. UTSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir proje açılış konuşmasında; ‘’KOBİ’ler ülke ekonomisi için hem büyümenin motoru, hem de istihdam ve ihracatı sürükleyen çok önemli bir değer kaynağıdır. Sistemin büyük aktörleri karşısında KOBİ’lerin rekabet edebilirliğini arttıracak, pazarlama, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini güçlendirecek çalışmalara öncelik veriyoruz. 192.539 Euroluk "Kobi Koçluğu ve Uluslararası Ticaret İçin Akdeniz İş Diyalogu’’ projesi kapsamında TR33 Bölgesinde yer alan odalarda kurulacak tek nokta ofisleri ile KOBİ’lere devlet destekleri ve dış ticaret konularında koçluk hizmeti sağlanacak. Ayrıca, 5 dil destekli hazırlanan web sayfasında ortak ülkeler arasında (Türkiye, Yunanistan, İtalya ve İspanya) ikili iş bağlantıları ile ortak odal


02.05.2019 TOBB 75. Genel Kurulu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve UTSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir, Yönetim Kurulu üyeleri ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Uşak delegelerinin katıldığı genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başladı. Genel kurul TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarıyla devam etti. Genel Kurul; “Birliğimiz ebedi, gündemimiz ekonomi”, “İstiklâl ve istikrar birlikten doğar”, “Geçmişimiz bir, geleceğimiz bir” mesajları ile gerçekleşti.


01.05.2019 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 75’inci Genel Kurulu programı çerçevesinde illerin yöresel ürünlerinin sergilendiği stantlar açıldı. Türkiye’nin her yerinden 2500 delegenin katıldığı genel kurulda odamız, ilimiz coğrafi işaret tescil belgeli ürünlerinin ve geleneksel lezzetlerinin sergilediği stantla yer aldı. UTSO’nun açtığı stantta destek veren firmalara teşekkür eden, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir, ‘’Standımızda, Uşak’ımızı kendine özgü doğal yöntemlerle yapılan ve Türk halkının damak zevkine uyum sağlayan tarhanası, helvası, baklavası ve sucuğu yer aldı. İlimizin bu değerlerini fırsat buldukça tanıtmaya ve ekonomik değer elde etmelerine katkı sunmaya çalışıyoruz. TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu, standımızı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu üyelerimiz ve Genel Kurul delegelerimiz ile bir araya geldi. Bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu tür organizasyonlarda Uşak olarak yer almaya devam edeceğiz’’ dedi.


30.04.2019 Bu yıl ilk olarak proje kapsamına dahil edilen il olan Uşak’ta; Habitat Derneği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında yürütülen ‘’Kız Kardeşim’’  projesi kapsamında ‘’Ebeveyn ve Bilgi Güvenliği Eğitimi’’ UTSO’da gerçekleştirildi. UTSO Kadın Girişimciler Kurulu organizasyonu ile gerçekleştirilen programın açılış konuşmasında, UTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aysel Karaman, ekonomiye değen kadın elinin güçlenerek büyümesini sağlamak için çalışmalar yürütmekte olduklarını ve önümüzdeki yeni dönemde daha aktif olarak çeşitli faaliyetler gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti. Açılış konuşmasının ardından Kız Kardeşim Projesi ve faaliyetleri hakkında genel bilgiler aktarıldı. Sonrasında, Kız Kardeşim Projesi Operasyon Koordinatörü Uğurcan Top tarafından, katılımcılara İnternet kavramı, internet güvenliği nedir, güvenliği tehdit eden unsurlar, sosyal medya kullanımı, siber zorbalık, siber zorbalıkta ebeveynlik rolü konularında ayrıntılı bilgiler verildi.